Mart 15, 2009

İzmir

Ne de güzel yazmış Yılmaz Özdil.

Her ne kadar eskisi gibi olamasa da, oy rantı için göç yaptırılıp içine edilse de, hiç bir zaman onlardan olamadı diye yalnız bırakılıp emekliler şehri havasına sokulmuş olsa da...Türkiye'den sıkıldığım zaman İzmir'e giderim ben.

Simite gevrek

deriz biz...

Çekirdeğe çiğdem.

Kordon elektrik

aleti değildir.

Kumru da kuş değildir

bizim için...

Yengen'i yeriz.

Sen sigorta dersin...

Biz asfalya deriz.

Uzatmayız...

Gidiyom geliyom deriz.

Domates dediğin, domat işte.

Evimiz isterse 800 metrekare olsun, balkonda otururuz. Hıdrellez filan gibi mazeretler uydurur, sabaha kadar sokaklarda içeriz. Bi oturuşta 60'ar 80'er midye yeriz, istifno severiz, cibez'e bayılırız; gece 3-4 gibi boyoz'a dalmazsak, kan şekerimiz düşer! Boş lafa karnımız toktur bu arada, tırışkadan teyyare gibi atasözlerimiz vardır...

*

Paraşüt kulesinden atlamayana kız vermezler; kızlarımızı da tavlayamazsın ha... Canı çekerse, o seni tavlar! Liseye giden kızının erkek arkadaşının olması kasmaz babaları; kendilerinin de kız arkadaşı vardı lisede... Bak iddia ediyorum, okey şampiyonası düzenlense, İzmirli kadınlar alır kupayı... Erkekleriyle kahveye giderler çünkü... Şaşırdın di mi? Al buna da şaşır, nargile içerler... Askılı giyerler, şortla gezerler, öküz gibi bakarsan, bi çakar, bi de duvardan yersin... Gönül Yazar'ız, Sezen Aksu'yuz; bir gül takıp da saçlarına, çıktı mı deprem sanırdın kantosuna, Karantinalı Despina'yız... Sensin Varoş! Biz tenekeli mahallede bile el ele gezeriz.

*

Erkeklerimiz de fena değildir hani... Detaya girmeyeyim, Ayhan Işık, Metin Oktay, Mustafa Denizli mesela, bi fikir verir sana... Ertuğrul Özkök'ün kırdığı cevizleri okuyoruz; eşi kafasına ütü atmış... Ayıptır söylemesi, Mahsun Kırmızıgül'le Alişan'ı ayırt edemeyiz biz.

*

Gülümseriz.

*

Enginarın başkentidir; İzmirlidir incir. Kazandibi hemşeri... 78 çeşit köftemiz olduğu için, McDonald's'ın bunalıma girdiği tek şehirdir... Zeytinyağı severiz, dünyanın en boktan durumuna bile düşsek, zeytinyağı gibi üste çıkmayı daha çok severiz... Sana ne birader, keyfimizin káhyasıyız, yazlıklara gitmek için 8 şeritli otoyol yaptık; Güzelbahçe, Seferihisar, Urla, Karaburun, Çeşme, öbür tarafta Dikili, Foça, çipurayız... Pak Bahadur'u özleriz... Durup dururken faytona bineriz, bi yere gitmeyiz aslında, öööle turlarız... Hava güzel, daralırız, okulu ekeriz. Mezun olduktan sonra öğretmeniyle kadeh tokuşturmayan öğrenciyi zor bulursun İzmir'de.

*

Siz sembol diyorsunuz ama, saat kaç diye Saat Kulesi'ne bakanı bulamazsın, altında buluşanlar bile zahmet edip kafasını kaldırmaz, birbirine sorar saati! Rahatızdır... Çocukları Kemeraltı'da kaybederiz, alışverişe devam ederiz, esnaftan biri bulup getirir, çıkışta Kemeraltı Karakolu'ndan alırız... Ağlayıp zırlamak bi yana, çoğu dondurmayı bitirmediği için ayrılmak istemez karakoldan, iyi mi... Aceleye gelemeyiz! Bir sene önceden duyurmaya başla, de ki, 22 Ağustos saat 20'de tiyatro başlıyor... 20.30'da geliriz... Sanatçılar da İzmirliyse, tiyatro zaten 21'de filan başlar... Uçak 6 saat rötar yapsın, istifimizi bozmayız, bizim için ekstra bira içme vesilesidir bu... Kuyruk olmaz, çünkü kuyruk varsa, İzmirli sıkılır, gider. Pratiktir... 201 sokağı bulduysan, yanındaki 202'dir. Tek tek isim vermeye üşeniriz.

*

35'imiz var.

35 buçuğumuz da var.

34 plaka gördük mü, kapışırız... Arkadan sirenleriyle isterse Cumhurbaşkanı gelsin, bana mı sordu, tarladan gitsin, makam arabasına yol vermeyiz.

*

Özetle, arızayız!

*

Erkek çocuklarına en çok "Efe" adı konulan şehirdir orası... Zeybek duyduğumuzda, içimiz cız eder, kalkar oynarız. Hasan Tahsin orada, Kubilay orada, Latife Hanım orada, Zübeyde Hanım bize emanet, bize... Mustafa Kemal de, ağlar kadınlarımız... Sokak sokak, bulvar bulvar, Milli Mücadele Müzesi'dir... İstanbul'daki gibi Birinci Ahmet Çeşmesi falan yoktur orada... Ankara'daki gibi Cinnah Caddesi, Arjantin Caddesi de bulamazsın pek... Recep Tayyip Erdoğan Kavşağı'nı teklif etmez hiç kimse.

*

Bakın, Tayyip Erdoğan dedim, aklıma geldi... Bugün İzmir'de miting yapacakmış Başbakan.

*

Kendisine ev sahibi olarak, Ayla Dikmen'in Kordon'da üstü açık otomobille gezerken söylediği ve Türkiye'nin anca yıllar sonra keşfettiği parçasını armağan ediyorum: "Ben söylerken gülmedin mi? Falımızda ayrılık var demedim mi? Anlamazdın, anlamazdın..."

14 yorum:

Elçince dedi ki...

ayy çok güzel,ben neden izmirli değilimki tühh yaa:)))

Aslı Cin dedi ki...

:))) Alemsin lçinciğim, sen zaten İzmirli ruhuna sahipsin değil mi ama?

Asortik Krep dedi ki...

Döktürmüş yine ama gerçekten mitingi merak ettim şimdi :)

Şimdi gerçek İzmirliler sevilmiyor ya hangi birini alacaksın korumaya..

Kirpikteki Gözyaşı dedi ki...

Bu nasıl güzel bir anlatımdır!...İzmir'i görmedim ama çok duydum. Sen anlatınca orada yaşamayı isteği duydum. Harikasın!

Aslı Cin dedi ki...

Asortikciğim, herhalde korkudan evlere kapanacaklar bilmiyorum doğrusu. Bir kaç kişi sesini çıkarmaya çalışılırsa da bölücü der sustururlar :)

Kirpikteki gözyaşım, o Yılmaz abinin anlatımı, ama onun kadar olamasa da ben de aynı şeyleri yazardım, bayıldım.

cenebaz dedi ki...

Yok, yok, buraya güçleri yetmez. O yüzden korumaya falan gerek yok. Biz kendi içimizde, İzmir Cumhuriyeti olarak güllük gülistanlık yaşayıp gidiyoruz. Buraya gelen de zaten bir süre sonra, havasından mıdır, suyundan mıdır, buraya uyuyor, İzmirli gibi davranıyor:)

Aslı Cin dedi ki...

Çenebaz, haklısın. Sorma zaten burnumda tütüyor, kim ne derse desin çok iyi geldi bu yazı :)

Elçince dedi ki...

eyvalllah:))

Karya'nın Kızı dedi ki...

Süpersin.Eline sağlık.Ben de yedi göbek İzmir li olarak aynen bu dediğin tarzda yaşadım.Umarım İzmir hep böyle kalır.Ben 18-19yaşında falanken rahmetli dedemle balkonda bira içerdik.Sevgilimi ilk dedemle tanıştırmıştım.

Aslı Cin dedi ki...

Elçin :))) İzmir'in kızlarını dinleyebilirsin coşkuyla sen de :)

Karya'nın kızı, yazı üstadtan, sana da mail attım zaten, sevgiler... :)

Sevgi dedi ki...

Cok guzel bir yazi Asli, ben Izmir'i soyle bir gorup detaylarina inememis biriyim. Izmirlinin zamani kullanma konusundaki yazilanlar bana bizim buralardaki insanlarin tutumunu hatirlatti. Demek ki Akdeniz insanlarindaki ortak ozellik bu:)) Sevgiler.

Aslı Cin dedi ki...

Sevgi, hahaha. Evet Akdenizli insanı her zaman bvirbirine benziyor ama bilmem o kadar acımasız olmalımıyız?:)))

Aslı Cin dedi ki...

Sevgi, hahaha. Evet Akdenizli insanı her zaman bvirbirine benziyor ama bilmem o kadar acımasız olmalımıyız?:)))

Kirpikteki Gözyaşı dedi ki...

Her gün okurum ama bu yazıyı atlamışım demek ki:))Ama inan sen de çok güzel yazıyorsun;) İzmir'i ne kadar sevdiğini de biliyorum. Belki sen de kendi kaleminden yazarsın...